To lepší dvojèe, které se kamarádí s Googlem. Test Honoru 50

Spread the love

Velice zajímavý model vyšší støední tøídy najdete aktuálnì na èeském trhu v podobì Honoru 50. Tento výrobce se totiž po odtržení od spoleènosti Huawei vrací na scénu, a to v plné parádì.

Výrobce Honor byl ještì nedávno kvùli svým vazbám na Huawei ve stejném prùšvihu. Nemohl nakupovat nìkteré souèástky, nemohl používat služby Googlu. Firma však problém zvládla vyøešit: znaèka se od Huaweie odtrhla, koupila jej letos na podzim spoleènost Shenzhen Zhixin New Information Technology. Tím pádem na ni pøestaly platit veškeré restrikce, které stále sužují fungování Huaweie.

Honor si je moc dobøe vìdom toho, že hraje o èas. V povìdomí i tuzemských zákazníkù znaèka stále je, èehož je tøeba adekvátnì využít. Novou etapu firmy na èeském trhu nyní oficiálnì odstartoval model Honor 50. Je to velice zajímavý model vyšší støední tøídy, který ovšem ještì stále kopíruje bývalé sourozence od Huaweie, pøedevším model Nova 9. Oproti nìmu má však ohromnou výhodu: plnohodnotný Android. Pojïme si tento model prohlédnout podrobnìji.

Bude se mi Honor 50 líbit?

Aèkoliv jsme tedy již zmínili, že Honor by již nemìl mít s Huaweiem nic spoleèného, hned na první pohled je patrné, že se staré vazby trhají jen hodnì obtížnì. Model Honor 50 jako by v podstatì z oka vypadl Novì 9: celkovým tvarem tìla, designem zadního modulu fotoaparátu, zkrátka vším. Vlastnì by se skoro dalo øíct, že pokud si odmyslíte loga výrobcù na zádech, pak v podstatì sourozenci vypadají jako jeden a ten samý mobil, jen v jiné barvì.

To je koneckoncù hlavní poznávací znak nového honoru. Vedle samotného loga výrobce (které je jen decentnì malé) má jednak oproti bývalému sourozenci jiné barvy (zelená, støíbrná a èerná) a také lesklou úpravu povrchu zad. To bohužel znamená, že se na nìm budou víc držet otisky prstù a mastnota. Záda jsou sklenìná, rámeèek je plastový.

Telefon má jinak stejné rozmìry jako model Nova 9 (160 × 73,8 × 7,8 mm) i stejnou váhu (175 gramù). Na tìle telefonu najdete pouze jeden fyzický port: USB-C. Mobil každopádnì zaujme jak výrazným modulem se ètyømi zadními fotoaparáty, tak svým zaobleným tìlem, což ovšem tak trochu pøi držení v ruce pøekazí úzký bok, který kvùli tomu pùsobí ostøeji. Je to stylovka, kterou ovšem klidnì mùžete obalit nìjakým pìkným krytem.

Má povedený displej?

Po této stránce se Honor rozhodnì má èím chlubit. Jeho obrazovka se dá i na dnešní pomìry špièkových modelù oznaèit jako výborná. Pokrývá plochu s úhlopøíèkou 6,57 palce a má rozlišení 1 080 × 2 340 pixelù. Panel je typu OLED a nechybí mu ani moderní 120Hz obnovovací frekvence. Pod displejem také najdete èteèku otiskù prstù.

Displej je navíc na bocích zaoblený. To je tak další bod k dobru, díky kterému Honor 50 v ruce pùsobí celkem prémiovým dojmem. Rozhodnì oceòujeme také tenké rámeèky okolo displeje. Èelní fotoaparát s rozlišením 32 Mpix mohl výrobce vtìsnat i do menšího prùstøelu displeje, ovšem není to nìjaká velká vada na kráse.

Co výbava a výkon?

Srdcem telefonu je aktuálnì jeden z lepších modelù z produkce Qualcommu, Snapdragon 778G. Doplòuje jej 6 nebo 8 GB operaèní pamìti. A na rozdíl od modelu Nova 9 tu najdete i podporu 5G sítí. I tak se však dá øíci, že v dané cenové kategorii už není podpora 5G žádná výjimka.

Smartphone v naší testovací verzi s 6 GB operaèní pamìti jsme jako každý jiný nechali provìøit ve výkonnostním testu AnTuTu. V nìm jsme namìøili okolo 460 tisíc bodù. Honor se nemá za co stydìt, nedostatku výkonu se bát nemusíte, i když budete hrát nároènìjší hry.

Velikost úložištì pro data je také ve dvou variantách: 128 nebo 256 GB. U první verze najdete 6 GB operaèní pamìti u druhé jmenované pak 8 GB. Jednu vìc mají však obì varianty spoleènou: bohužel úložištì nejde rozšíøit pamìovou kartou. Dejte si na to pozor zejména u 128GB varianty, tam vám pøi èastìjším focení/natáèení videí a také instalaci objemných her mùže celkem snadno místo dojít.

Vedle fyzického USB-C a podpory sítí 5G telefon dále po stránce konektivity disponuje podporou Bluetooth 5.2 a také NFC pro mobilní platby. Ta je díky softwaru s podporou služeb øešena klasicky pøes Google Pay.

Honor mùže být každopádnì rád, že telefon funguje na bìžné verzi operaèního systému Android 11 se všemi jeho pøíslušnými výhodami a službami. Je to zkrátka jako návrat do roku 2019, tìsnì pøed obchodní válkou se Spojenými státy, kdy jsme Google u modelù Honor brali jako samozøejmost. Nyní je to všechno zpìt. Jen grafické rozhraní se snaží Honor pomalu smìøovat vlastním stylem pomocí Magic UI 4.2. Stále však do velké míry pøipomíná EMUI od Huaweie.

Èím nás telefon každopádnì pøekvapil, je jeho relativní èistota systému. Aplikaèního balastu zde najdete jen poskrovnu, v podstatì je tu navíc jen trojice aplikací Honoru (obchod, komunita, správce telefonu) a pak pár pøebyteèných nástrojù typu zrcátko, což je jen jinak zaobalená selfie kamerka. Žádné sociální sítì, nákupní portály ani hry navíc zde po prvním spuštìní nenajdete, což je velká výhoda.

Co výdrž baterie?

Zde se budeme celkem opakovat z testu Huaweie Nova 9, jelikož v tomto ohledu je výbava zcela identická. V telefonu najdete 4300mAh akumulátor, což se dá oznaèit jako slušná kapacita, ale mohlo by to být i lepší. Po stránce výdrže je tak telefon zcela obvyklým prùmìrem, oèekávejte zhruba den a pùl provozu, šetøivìjší uživatelé se mohou tìšit klidnì i na nìco málo pøes dva dny provozu mezi nabíjeními.

Lákadlem je pak nepochybnì 66W nabíjení, pøíslušný adaptér najdete v balení. Ani to však není v dnešní dobì, kdy se objevují už i 120W modely žádný šok, by možnost telefon plnì nabít za zhruba 45 minut je stále velmi lákavá. Do poloviny kapacity baterie se navíc dostanete už za necelých 20 minut: ideální, pokud potøebujete jen rychle doplnit energii napøíklad pøed odchodem z domu.

Jak Honor 50 fotí?

Vedle výše zmínìných barev a pamìových variant je zadní fotoaparát dalším aspektem, kde se výbava Honoru 50 èásteènì rozchází od té u modelu Nova 9. Vìtšina zadních senzorù je pøitom stejná: je tu 8Mpix širokoúhlý snímaè s úhlem zábìru 120 stupòù a dvojice 2Mpix fotoaparátù pro lepší hloubku ostrosti a makro fotky. Hlavní roli má však 108Mpix senzor se svìtelností f/1,9.

I pøes pomìrnì pùsobivé parametry není v podstatì Honor 50 žádný velký fotografický mistr. Ano, hlavní senzor v dobrých svìtelných podmínkách umí vykouzlit parádní snímky, ale to už dnes v kategorii telefonù nad deset tisíc korun tak nìjak èekáme. Chtìlo by to však nìjaký další bonus: optickou stabilizaci, lepší širokoúhlý fotoaparát, nebo dokonce i optický zoom. Nièeho z toho se však nedoèkáme.

Místo toho tu máme jen velice prùmìrný širokoúhlý fotoaparát, jehož kvalita je srovnatelná s modely za polovinu ceny Honoru 50 a zcela pøebyteènou dvojici 2Mpix kamerek. Co dál, umí Honor 50 tøeba dobøe fotit ve tmì? Ani tím nás tento smartphone moc nepøesvìdèil: aèkoliv noèní režim má a fotky v nìm poøízené vypadají lépe než u standardního režimu, stále to není nic, z èeho by nám spadla brada: na fotkách je dost šumu a také málo detailù.

Telefon má dále 32Mpix pøední selfie kamerku. Zadní sestava fotoaparátù umí nahrávat video až v rozlišení 4K pøi 30 snímcích za sekundu, chybí tøeba i jakákoliv forma zpomaleného videa. Naopak je tu dost zbyteèností, jako tøeba natáèení videa pøední a zadní kamerou zároveò, režim se samolepkami nebo umìle pøehnané rozostøení pozadí. Spousta aplikací vèetnì sociálních sítí tyto vìci umí lépe.

Mám si Honor 50 koupit?

Telefon se ve verzi 6/128 GB dá aktuálnì poøídit za 11 490 korun. Za variantu s 8/256GB si pak pøiplatíte další dva tisíce korun. Zcela na rovinu, Honor 50 je objektivnì lepší smartphone než jeho sourozenec Nova 9: je levnìjší, má lepší fotoaparát a hlavnì podporuje 5G a služby Googlu. Ve výbìru mezi tìmito dvìma modely zkrátka není co øešit, kupte honor.

Alternativy se však zcela jistì najdou: tøeba model Samsung A52s má velice podobný hardware, o nìco vìtší baterii, je utìsnìný proti prachu a vodì a má subjektivnì hezèí design. Pomaleji se ovšem nabíjí, což ale kompenzuje ještì o 1 500 korun nižší cena. Za 12,5 tisíce aktuálnì také seženete zajímavé xiaomi, model 11T, které má stejnì rychlé nabíjení, vìtší baterii, lepší výkon a v podstatì stejnou sestavu fotoaparátù.

Skoro máme pocit, jako by se Honor snažil pøeválcovat svého bývalého sourozence, jenže ostatní konkurenty hodil za hlavu. Jeho koupì se i tak nedá oznaèit jako špatná, jen jsme možná v minulosti byli pøece jen zvyklí na to, že Honor konkurenci pøedhánìl, a ne jen stál nìkde tìsnì vedle nich. Pokud máte ke znaèce své sympatie a jste na jeho software zvyklí, pak bude Honor 50 dobrou volbou. Jinak se ovšem dají najít i zajímavìjší nabídky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *